Jak zarejestrować przydomek hodowlany (hodowlę)?

Warto zainteresować się tym dużo wcześniej, zanim jeszcze nasza suka uzyska prawa hodowlane. A to dlatego, że rejestracja trwa dosyć długo, szczególnie jeśli chcemy nazwę zatwierdzić także w FCI, a bez przydomka niemożliwe jest wydanie szczeniakom metryk.

Jak to zrobić? Tutaj krótkie wytłumaczenie "step-by-step":

Nazwa
Na początku trzeba oczywiście wymyśleć nazwę. A najlepiej kilka. Na wniosku mamy miejsce maksymalnie na 8 propozycji. Oczywiście nie musimy wypełniać wszystkich pól, ale jeśli podamy tylko jedną, może się zdarzyć, że wniosek zostanie do nas odesłany bez rejestracji (jeśli np. dana nazwa jest już zarejestrowana lub nie spełnia warunków). Wniosek o rejestrację przydomka hodowlanego otrzymamy w macierzystym oddziale ZKwPL, a po wypełnieniu i opłaceniu zostanie on przesłany do rejestracji do Zarządu Głównego.

(pieczęć oddziału) Do Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polsce
WNIOSEK O REJESTRACJĘ PRZYDOMKA HODOWLANEGO

Nazwisko i imię

Adres

Hodowane rasy

Data .......

Podpis ...........
Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
Nr rejestracyjny ..............
Nazwa .................
Warszawa, dnia .............................
Lp. Propozycje
PRZYDOMEK PISANY PRZED / PO NAZWIE PSA

Zarząd Główny odmawia zarejestrowania przydomka:

  • o brzmieniu identycznym lub zbliżonym do już zarejestrowanego. Dlatego warto byc oryginalnym.

  • w innym języku współczesnym niż polski. Czyli np. łacina jest dozwolona, ale mogą być kłopoty ze słowami angielskimi. Oczywiście możemy sami wymyśleć jakieś słowo (np. budując nazwę z początkowych liter imienia właścicieli hodowli: Marek + Marta = Mar-Mar czy Marmar) i wtedy ZKwPL nie ma powodu do odmowy

UWAGA:
FCI nie zwraca uwagi na interpunkcje i polskie litery. Przydomek "z wieluńskich łąk" zostanie zarejestrowane jako "z wielunskich lak", warto więc w miare możliwości unikać ich używania. Z drugiej strony proste nazwy, łatwo wpadające w ucho, na pewno są już zarejestrowane i nie warto się na nie decydować.

Przydomek ten otrzymują wszystkie szczenięta pochodzące z danej hodowli bez względu na rasę. Nazwę psa pisze się wielkimi literami, zaś przydomek małymi, np. BOLTON Eden severu, MERRY BELL z Molu Es. Musimy się przy tym zdecydować, czy przydomek będzie pisany przed, czy po nazwie psa (to co wybierzecie, trzeba zaznaczyć na wniosku).

Zarejestrowany przydomek jest chroniony i nie będzie można go już zmienić (jeden hodowca może mieć zarejestrowany tylko jeden przydomek). Jedyny wyjątek ma miejsce wtedy, gdy nazwa, którą wybraliśmy i zarejestrowaliśmy w Polsce jest już zarejestrowany w FCI.

Rejestracja w FCI
Gdy po około miesiącu (jeśli nie będzie żadnych problemów) Związek zatwierdzi Waszą nazwę warto zastanowić się nad jego rejestracja w FCI. Dlaczego trzeba o tym pomysleć? Przydomki hodowlane uznane przez FCI mają pierwszeństwo przed przydomkami zarejestrowanymi wyłącznie przez Zarząd Główny. W razie protestu i na życzenie FCI przydomek krajowy zostanie zlikwidowany jeśli okaże się identyczny z przydomkiem uznanym przez FCI. Aby więc uniknąć takiej sytuacji warto napisać do Zarządu Głównego prośbe, aby naszą nazwę zarejestrowano także i w FCI. Prośbe wysyłamy na poniższy adres:

Związek Kynologiczny w Polsce Zarząd Główny ul. Nowy Świat 35 00-029 Warszawa

Gdy wszystko przebiegnie bez problemu dostaniemy powiadomienie ze Związku i formularz potwierdzający. Opłata jest niewielka i wynosi około 6 EUR. Gdy okaże się, że nasza nazwa jest już zarejestrowana musimy o tym poinformować Zarząd Główny ZKwPL i ponownie powtórzyć całą rejestracje wybierając teraz inne nazwy.

Margo

Odpowiedzi

Od niedlugiego czasu mozna

Od niedlugiego czasu mozna juz rejestrowac przydomki takze w innych jezykach. A od 1 pazdziernika 2006 r. wszystkie nowo zglaszane przydomki hodowlane beda podlegały obowiazkowej rejestracji w FCI, za posrednictwem Zarzadu Glownego ZKwP.