2002.04.28 - Sponsorujemy wilki z ZOO w Pilźnie

Koniecznie musimy się pochwalić! Już od początku roku 2001 nasz serwer stał się przyjacielem dwóch europejskich wilków w ZOO w Pilźnie. Z powodu nieprzewidzianych okoliczności (przede wszystkim naszej ociężałości i leniwości Shock) ) dopiero 28.04.2002 oficjalnie umieściliśmy na ich wybiegu tabliczki z informacją o tym naszym posunięciu. Ponieważ serwer jest oczywiście wirtualną osobą, wilki sponsorujemy wspólnie wraz z hodowlami "z Peronówki" (Małgorzata Peron - PL) i "Šedý chlup" (Pavel Hanuška - CZ).

Pierwszym wilkiem, dokładniej mówiąc wilczycą, jest "Šedivka". Przepiękna wilczyca urodzona około roku 1997.

Drugim z nich jest starszy samiec (jego date urodzenia szacuje się na rok 1992), którego ochrzciliśmy pięknym imieniem "Malamut".

Dzięki współpracy z zarządem ZOO v Pilźnie: z p. dyrektorem Trávníčką, rzecznikiem p. Vobrubou, opiekunem p. Trejbalem i na końcu także członkiem naszego teamu Mirką Šimůnkovą, udało się nam w latach 2000-2001 uzyskać dokładne dane o 4 europejskich wilkach z tego ZOO. Wilki były zmierzone według zasad przeglądu hodowlanego KCHČSV i zostały wykonane prześwietlenia stawów biodrowych. Zdjęcia te zostały ocenione przez MVDr. Šterca. Tym sposobem KCHČSV zyskał bardzo cenny materiał do oceny i naszych psów. Przy okazji prześwietlenia, które zrobiliśmy, są prawdopodobnie jedynymi zdjęciami stawów biodrowych wilków minimalnie w Europie i są tym cenniejsze, że prześwietlono rodziców i ich potomków. Naturalnie taką procedurę przeszły także "Šedivka" i "Malamut", które są dzisiaj umieszczone wspólnie na jednym wybiegu. Na drugim większym wybiegu umieszczono reszte stada, liczącą 5 wilków.

ZOO w Pilźnie jest rzeczywiście interesującym ogrodem, z pięknym terenem, różnymi rarytasami (np. waranami z Komodo). A dla właścicieli i przyjaciół wilków jest jednym z niewielu w Czechach, gdzie można zobaczyć stado europejskich wilków na przestronnym wybiegu. Zapraszamy do odwiedzin!

Pavel (Czechy)

Oficjalne umieszczenie przy wybiegu europejskich wilków tabliczek o sponsorowaniu. Od lewej M.Vobruba (rzecznik ZOO Plzno), Margo i Pavel

Odpowiedzi